ملاقات با سفیر سازمان کشور های اسلامی و رییس بنیاد معارف ترکیه

تاریخ انتشار - 2021-01-27

رییس و اعضای رهبری شورای قوم بیات افغانستان با حسین آوینی بوتسالی سفیر سازمان کشور های اسلامی در افغانستان دیدار و گفتگو نمود.

 

دراین مجلس که رییس بنیاد معارف ترکیه شاکر وایووت نیز حضور داشت ابتدا انجنیر اسدالله سحاب رییس شورای قوم بیات افغانستان در مورد تاریخ بیات های افغانستان، تاریخ بیات های جهان و فعالیت شورای قوم بیات صحبت نمود و از حسین آوینی سفیر کشور های اسلامی خواست تا این سازمان نقش موثری را در عرصه آوردن صلح در افغانستان ایفا نماید و  کشور های اسلامی از نفوذ که بر گروه طالبان دارند فشار بیشتری را برآنها وارد کنند تا خشونت ها را متوقف سازند و آتش بس عمومی اعلام کنند.

 

رییس شورای قوم بیات در باره حقوق اقلیت های قومی  و هویت قوم بیات نیز اشاره نمود.

متعاقبا احمد رشاد منگوری بر همکاری سازمان کشور های اسلامی و‌نقش این سازمان در رابطه به حقوق بیات ها یاد آوری نموده و بر همکاری این سازمان با شورای قوم بیات در زمینه تاکید ورزید.

 

سپس علی آرمان مولایی اطهر مسوول انسجام و روابط شورای قوم بیات در باره نفوس قوم بیات در افغانستان و وجهه تسمیه این قوم معلومات مختصری را ارائه کرد.

در اخیر سفیر کشور های اسلامی از اعضای رهبری شورای قوم بیات ابراز تشکری نموده بیان نمود که ما میدانیم افغانستان کشور اقلیت هاست و‌نقش همه اقوام افغانستان در آزادی و استقلال این کشور زبان زد همه کشور های اسلامی است، شجاعت و ایستادگی مردم افغانستان برای همه کشور های اسلامی الگو بخش بوده .  

 

همچنان آقای بوتسالی بر اتحاد و اتفاق مردم افغانستان تاکید نموده و نقش شورا های قومی را براین امر مهم پنداشت و گفت مردم افغانستان خود باید بر سرنوشت خود حاکم گردند و با تمام مردم دنیا بخصوص همسایه های خود و تمام کشور های اسلامی روابط حسنه ایجاد کنند اما به هیچ کشور اجازه دخالت در امور داخلی خودرا ندهند.

 

در خاتمه رییس شورای قوم بیات از مشوره های سفیر و برنامه های سازمان کشور های اسلامی در رابطه به افغانستان سپاس گزاری نمود و مجلس با دعای خیر پایان یافت .
اشتراک گذاری